Українські аграрії звернулися до світових лідерів щодо продовження Зернової угоди

2022-10-25 10:00:10 911
Українські аграрії звернулися до світових лідерів щодо продовження Зернової угоди

Агросектор України знаходиться у критичному стані через війну з рф. Ключовою проблемою галузі є реалізація продукції, а саме здійснення експорту через морські порти.

Відновлення експорту українського зерна через порти Чорного моря розпочалося 22 липня 2022 року в рамках Зернової ініціативи строком на 120 днів, наразі дію угоди потрібно пролонгувати. 

Представники асоціацій «Український клуб аграрного бізнесу», «Всеукраїнська Аграрна Рада» та «Українська зернова асоціація» підписали спільне звернення до генерального секретаря ООН Антоніу Гуттереша, Президента Туреччини Реджепа Тайїп Ердогана, Президента України Володимира Зеленського та лідерів країн Африки, Азії, Європи та інших країн світу з проханням зробити все можливе для продовження дії Ініціативи щодо безпечного транспортування зерна з українських портів задля подальшого забезпечення глобальної продовольчої безпеки.

Про це аграрні асоціації заявили під час спільної прес-конференції «Зерновий коридор: чому він потрібний Україні та світу?» на платформі  «Укрінформ» 21 жовтня.

Зернова ініціатива наразі довела свою ефективність як у розрізі економіки України так і з огляду на продовольчу безпеку світу.

«В рамках зернового коридору з українських морських портів вже відвантажено 360 суден з майже 8 млн тонн сільськогосподарської продукції до країн Азії, Африки та Європи. Наразі зерновий морський коридор забезпечує 60% всього експорту зерна та продуктів харчування з України. До того ж переважну частину агропродукції, що була спрямована до Африки, становить продовольча пшениця, в той час як до Європи відвантажено більше кормового зерна. Впевнений, що світ дипломатично об’єднається,  дія зернового коридору буде продовжена», - наголосив Роман Сластьон, генеральний директор УКАБ.

Директор УКАБ відмітив позитивний вплив реалізації Зернової ініціативи на стабілізацію цін на продовольство в світі. За його словами, індекс продовольчих цін ФАО у вересні знизився до 136 пунктів та майже досягнув значення до початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.

Реалізація Зернової ініціативи позитивно впливає на спроможність українських аграріїв до подальшого виробництва.

«Початок дії зернової угоди став сигналом для аграріїв, що можна сіяти озимі сільгоспкультури. Агросектор працює в надскладних умовах. І на тимчасово окупованих, і на нещодавно звільнених, і на відносно безпечних територіях проблема одна – це реалізація продукції. Якщо припиняється дія угоди, то весняна посівна кампанія - під питанням, сіяти буде недоцільно. Агросектор є локомотивом економіки, і якщо він зупиниться, то країна втратить багато, бо ще до війни аграрна продукція складала 17% ВВП.  Сподіваюся, що здоровий глузд переможе, і угода буде пролонгована», - зазначив голова ВАР Андрій Дикун.

Одним з чинників необхідності продовження Зернової ініціативи є український експортний потенціал зерна та насіння олійних культур, що становить, за оцінками УКАБ,  48-50 млн т. Без функціонування зернового коридору світ повернеться до різкого підняття вартості та нестачі продовольства.

«Альтернативними, не морськими, шляхами Україна може експортувати лише до 3 млн т на місяць, але вартість таких перевезень сягає 200 доларів на тонну, що при поточних цінах реалізації є збитковим для аграріїв. Іншого шляху немає, потрібно продовжити зернову угоду, а також додати в неї нові умови. Сьогодні маємо накопичення суден у Стамбулі та проблеми з роботою інспекції, окремі кораблі стоять вже по 20 днів. Тож пропонуємо відмінити перевірку суден, які йдуть завантажені з українських портів або перевіряти їх рандомно. Вважаю, що зернову угоду слід підписати одразу на рік, щоб і фермери, і зернотрейдери могли планувати свою діяльність, - наголосив Микола Горбачьов, президент УЗА.

За його словами, сьогодні зерновим коридором експортується близько 60% нового врожаю, тож минулорічні запаси є значними. Із зберіганням зерна Україні допомагає Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) в Україні.

«В ФАО докладають багато зусиль, щоб Зернова ініціатива була продовжена. Декілька днів тому високопосадові особи ООН вели перемовини у москві, ФАО сподівається на пролонгацію Стамбульської угоди. Сьогодні ФАО робить все можливе, щоб допомогти українським аграріям зі збором зерна. Спільно з Мінагрополітики ми забезпечуємо  зберігання до 6 млн тонн зерна, для чого закупили 30 тис. полімерних рукавів», - повідомив Михайло Малков,  радник з політичних питань ФАО в Україні.

Аграрні асоціації також ініціювали включення додатково до Зернової ініціативи Миколаївського морського порту та морського порту «Ольвія» та розширення роботи ініціативи шляхом включення можливості імпорту мінеральних добрив до українських портів з метою забезпечення виробництва сільськогосподарських культур в Україні в 2023 році.

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Популярні товари

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР