Агрогосподарствам допомогають збирати докази збитків та неможливості сплати податків

2022-11-23 10:00:33 1030
Агрогосподарствам допомогають збирати докази збитків та неможливості сплати податків

Юристи ВАР допомогли зруйнованому господарству Харківщини зібрати докази отриманих збитків та неможливості сплати податкових зобов'язань

Через війну і руйнування багато сільськогосподарських підприємств були змушені зупинити свою діяльність. Вони втратили можливість виконувати свої фінансові зобов’язання, в тому числі – сплачувати податки. В таку ж ситуацію потрапило СТОВ «Гаврилюк» із Харківщини. Юристи ВАР допомогли зруйнованому господарству зібрати докази отриманих збитків та неможливості сплати податкових зобов'язань. Це дозволило зберегти пільгові умови кредитування та головне – шанс на відновлення.

21 рік підприємство СТОВ “Гаврилюк” працювало у Харківській області. Обробляли 2200 гектарів і вирощували по 8000 тонн зерна на рік. Та 24 лютого в Україну прийшла війна і діяльність підприємства повністю зупинилась. 5 березня внаслідок обстрілів на господарстві виникла пожежа і половина його майна згоріла. Далі було ще більше випробувань і до деокупації села 10 вересня від господарства не залишилось майже нічого.

“На кінець лютого ми засіяли 1600 гектарів, а на складах було 5 тис. тонн зерна. З першими вибухами всі 25 працівників вимушені були покинути підприємство і робота зупинилась. Коли восени повернулись на господарство, ми побачили суцільні руїни: адміністративні будівлі та склади, оргтехніка та насіння… -  нічого не вціліло.  Дуже шкода новенький трактор CLAAS за 11 млн. грн, сучасний офіс та власну лабораторію з оцінки якості зерна. Також згоріли 4 комбайни, 5 тракторів, культиватори, сівалки, навантажувач, кран, вантажний автомобіль. Загалом збитки лише від зруйнованої сільгосптехніки та обладнання сягають понад 80 млн грн”, - каже Лілія Висоцька, бухгалтер СТОВ “Гаврилюк”.

Інші збитки ще рахують. Зафіксувати збитки підприємству допомагають юристи Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР)  за підтримки  Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО). Влітку цього року, коли господарство ще було в окупації, працівники СТОВ “Гаврилюк” звернулись за порадою на безкоштовну консультаційну лінію щодо збору доказів руйнувань внаслідок воєнних дій. Це дозволило швидко зібрати  і якісно оформити всі необхідні документи.

Зі слів Лілії Висоцької, дуже допомогли вебінари, які регулярно проводять експерти ВАР в рамках спільного проєкту з Програмою USAID АГРО.

“Докази ми почали збирати відразу. Правильно все впорядкувати та зрозуміти юридичну логіку фіксації збитків нам допомогли у ВАР. По кожному питанню ми телефонували фахівцям та отримували роз’яснення. Завдяки цьому правильно склали та подали заяву до поліції, також подали звернення до цивільно-військової адміністрації, щоб прислали експертів для складання відповідних протоколів”, - зазначила Ліля Висоцька.

Ще однією проблемою стали податкові зобов’язання. СТОВ “Гаврилюк”, як платник податків 4 групи, мало би кожен квартал сплачувати у бюджет понад 150 тис. грн. та подавати звітність до податкової. Але війна зупинила діяльність господарства, а відтак воно втратило можливість виконувати будь-які фінансові зобов’язання. Це необхідно було довести, адже через несплату податків підприємство ризикувало отримати високі відсотки за державним пільговим кредитом.

“До повномасштабного вторгнення ми скористались пільговою програмою кредиту на поповнення обіговими коштами під 0%. Згідно договору, якщо позичальник не сплачує податки до бюджету, ставка зростає до понад 13%. Без можливості заробляти, без техніки, із замінованими полями, ми опинились у скрутному становищі. Нам дуже важливо було якнайшвидше отримати від податкової рішення, що ми не маємо можливості виконувати податкові зобов’язання. Ми звернулись до юристів ВАР та за їх підказками змогли протягом місяця добитись рішення щодо неможливості сплачувати податки та звітуватися. Для розуміння ефективності консультацій - в районі ми перші хто цього спромігся”, - наголосила бухгалтер СТОВ “Гаврилюк”.

Тож завдяки безкоштовній фаховій юридичній допомозі, господарству вдалось вчасно підготувати необхідні документи для податкових органів та зберегти можливість відновити свою діяльність.

А нещодавно працівники підприємства дізналися, що 20% полів вцілили і вже готуються до весняної посівної. Історія СТОВ «Гаврилюк», підприємства, яке пережило всі жахи окупації, продовжується.

Нагадаємо, ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» та Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), розпочали спільний проєкт з підтримки економічного відновлення аграрного сектору України, постраждалого внаслідок військової агресії росії проти України.

У рамках проекту впроваджуються найкращі міжнародні практики з фіксації воєнних злочинів та розрахунку завданих ними втрат. Створені методологічні рекомендації з фіксації злочинів - https://drive.google.com/drive/folders/1XDL55-uTEjkq38h0D4GFfYEc2sWi9GsP?hl=ru

На основі зібраної інформації створюється доказова база даних для підтвердження вчинених злочинів російської федерації проти України.

У подальшому зібрана доказова база використовуватиметься для подання індивідуальних заяв або приєднання до вже існуючих колективних позовів до міжнародних судів з метою відшкодування завданої шкоди.

Паралельно працює безкоштовна консультаційна лінія для постраждалих фермерів. Для запитань та допомоги у фіксації збитків, телефонуйте +38 067 503 19 08.

Крім того, з 2 листопада функціонує Інтерактивна мапа руйнувань агросектору України. Портал створений, щоб показати реальні збитки с/г підприємств завданих російською агресією. Зібрані доказі можна використовувати як приклад для власної фіксації, також дані відображені на мапі допоможуть благодійним організаціям та міжнародним інвесторам отримати інформацію про руйнування, щоб в подальшому підтримати підприємства.

Долучитися до збору доказової бази про воєнні злочини агропідприємства можуть на ресурсі – www.agrirecovery.com.ua.

Ще фото
Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Популярні товари

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР