Чого насправді хотіли європейські фермери від заборони українського зерна



Про це розповіли експерти в матеріалі «Зерно під забороною. Як може нашкодити Україні бойкот європейських країн» ЄП.
Як йдеться в матеріалі, ще у 2022 році фермери в сусідніх країнах почали скаржитися, що українське зерно витісняє їхнє власне на дорогах, залізниці, у портах та на внутрішньому ринку.
Шість країн ЄС попросили блок зменшити надлишок зерна на ринку. Вони заявили, що українське зерно конкурує з їхніми виробниками і скорочує попит на місцеву продукцію.
Також фермери зі східних країн ЄС заявляють, що українське зерно знижує внутрішні ціни на ринку і фермери втрачають прибутки. Ці країни попросили компенсації для своїх фермерів і ЄС погодився їх надати.
Цього виявилося недостатньо і 15 квітня Польща заборонила до 30 червня ввозити українське продовольство, зокрема молочні продукти і м’ясо.
Заборону на імпорт зерна та олійних культур з України запровадили Угорщина, Словаччина та Болгарія.
Ці рішення навряд чи зумовлені лише економікою. Коли в березні 2022 року український експорт зерна обвалився, світові ціни на нього суттєво зросли, а кукурудза та пшениця коштували понад 400 євро за тонну замість 200-300 євро.
Згодом на тлі роботи «зернового коридору» ціни знизилися. Як зазначає засновник та ексочільник «KSE агроцентру» Олег Нів’євський, котирування досі на 30-50 євро за тонну вищі, ніж були до великої війни.
У підсумку європейські аграрії продають свою продукцію за вищу ціну, ніж продавали до того, та отримують з цього чималі прибутки. При цьому внутрішні ціни в Польщі не суттєво відрізняються від західноєвропейських.
«На світовому ринку ціни на зерно падають, екстраординарного руху вниз у польських цін немає. Теза про те, що наша продукція виштовхує з ринку їхню, забуває важливе «але»: через те, що Росія атакувала Україну і заблокувала експорт, фермери Польщі та інших країн ЄС змогли отримати шалені прибутки», – зазначає Нів’євський.
Крім того, додає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, Україна протягом року продала Польщі 700 тис тонн пшениці і близько 1 млн тонн кукурудзи. «Це зовсім не ті цифри, які позначаються на стратегічних показниках і шкодять реалізації власного збіжжя», – пояснює він.
Тож імовірно, що заборона на ввезення українського зерна має на меті не стільки захист фермерів, скільки бажання отримати додаткові дотації з боку ЄС напередодні виборів у кожній країні, які вдалися до ембарго.
Зазначимо, крім того, організаторів протестів фермерів ще й пов’язують з правими партіями та проросійськими силами.








Популярні товари
Поиск техники и химикатов Поиск
Акції дилерів