Що потрібно аграріям для відновлення після деокупації

2023-09-28 18:00:36 906
Що потрібно аграріям для відновлення після деокупації

Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) за підтримки Програми USAID АГРО провела опитування в рамках проекту «Підтримка агро-ММСП, які постраждали від активних бойових дій або тимчасової окупації Російської Федерації».

За результатами опитування 59% господарств припиняли свою діяльність внаслідок окупації, 25% – внаслідок бойових дій. Лише 16% господарств працювали безперервно.

38% господарств вказали, що їх діяльність й досі припинена, 45% опитуваних зазначили, що діяльність їх господарств відновлена менше, ніж на половину.

У 79% опитуваних під час окупації було зруйновано чи вкрадено майно, техніка, врожаї. Найбільше постраждали сільськогосподарські будівлі – у 40% учасників опитування, та сільськогосподарська техніка – у 24% учасників. Також 81% опитаних господарств зазначили, що потребують розмінування с/г земель.

Лише 22% учасників повністю зафіксували збитки та втрати і провели інвентаризацію зруйнованих активів. 50% учасників змогли частково задокументувати втрати та пошкодження, 28% господарств не мали такої можливості взагалі.

Щодо виробничих проблем, домогосподарства, що приймали участь в опитуванні зазначили на першому місці нестачу матеріальних ресурсів (ПММ, ЗЗР, насіння) – 20% опитаних. Знищена чи викрадена техніка у 16% господарств. Нестачу коштів на проведення діяльності та відсутність працівників зазначили по 13% господарств.

Серед виробничих проблем учасники відмітили також: відсутність банківських кредитів – 11% господарств, відсутність ринків збуту – 10% господарств, знищені виробничі приміщення – 9% господарств, та відсутні потужності для зберігання с/г продукції – 8% господарств.

На питання про отримання кредитів, 53% учасників відповіли, що банк відмовив їм у кредитуванні через знаходження підприємства в зоні бойових дій. Для 51% учасників кредитування має велике значення для поповнення обігових коштів, придбання витратних матеріалів для продовження діяльності підприємства. Для такої ж кількості опитуваних - 51%, - саме можливість фінансової допомоги, пільгових кредитів або грантової підтримки необхідні для відновлення та продовження діяльності підприємств. Це першочергова потреба.

Серед інших потреб для відновлення діяльності підприємств аграрії вказали припинення бойових дій – 38%, розмінування с/г земель - 30% опитуваних, 19% зазначили необхідність матеріальних ресурсів, 13% учасників наголосили на необхідності збільшення внутрішніх цін на продукцію.

Також, для 8% учасників важливе вирішення проблем зі старими кредитами (реструктуризація, пролонгація, відстрочка сплати), та по 5% учасників сказали про звільнення від податкових перевірок і податкові пільги, та про необхідність кваліфікованих виробників.

Опитування здійснювалося в період з 4 вересня по 14 вересня 2023 року. В опитуванні прийняло участь 63 постраждалих від бойових дій або тимчасової окупації агро-ММСП. Земельний банк опитаних – 123 000 га.

Зазначимо, кореспонденти AgroPravda.com, відвідали кілька господарств на Чернігівщині, що серйозно постраждали від окупантів. Керівники господарств докладно розповіли про стан справ, свої потреби і про те, як вони вирішують проблеми. Але про це ми розкажемо в наступних публікаціях.

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Популярні товари

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР