Підведено підсумки 2 років роботи земельних онлайн-аукціонів

2023-10-06 13:54:17 936
Підведено підсумки 2 років роботи земельних онлайн-аукціонів

За два роки роботи земельних електронних аукціонів в державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі організатори заробили понад 1.7 млрд гривень доходу.

Ці кошти надійшли до бюджетів різних рівнів за підсумками 6.4 тис. успішних е-аукціонів. З цих грошей 1.4 млрд гривень — зароблені організаторами після початку повномасштабної війни. 

Загалом за час роботи земельних онлайн-аукціонів організатори реалізували 37.8 тис гектарів земель. З них — понад 35.1 тис гектар здали в оренду і ці ділянки за підсумками торгів приноситимуть організаторам до бюджетів різних рівнів понад 450 млн гривень щорічно. Ще 2.7 тис гектар земель продано. Йдеться про комунальні та державні ділянки не сільськогосподарського призначення або приватні сільгоспземлі. З їхнього продажу організатори заробили майже 1.3 млрд гривень. 

Найбільше площ с/г землі за 2 роки земельних е-аукціонів здавали в оренду організатори в Одеській області — ділянок площею майже 3.9 тис. га, Полтавська — понад 1.7 тис. га та Житомирська — понад 1.4 тис. га.

“Найбільшу кількість земельних аукціонів в системі організатори проводять щодо ділянок сільгосппризначення: в оренді — це 70% торгів, в продажах — 60% торгів. Що стосується продажу, то це — землі приватної власності, що продаються добровільно або в порядку виконавчого провадження. Водночас продаж сільгоспземель відповідно до Земельного кодексу державної та комунальної власності залишається забороненим. На другому місці за кількістю аукціонів — землі громадської забудови: 20% таких ділянок продаються, ще 12% — здаються в оренду”, — зазначив Сергій Бут, СЕО Прозорро.Продажі. 

Ціна на оренду землі сільськогосподарського призначення різниться залежно від регіону. Так, найвища медіанна ціна оренди одного гектара (ціна, визначена з середини діапазону цін) за результатами е-аукціонів на Вінниччині — 11.4 тис. грн. Трохи дешевша оренда гектар с/г землі на Полтавщині — 11.3 тис. грн, у Чернівецькій області — 10.4 тис. грн/га.

Серед характерних особливостей аукціонів, що проводилися вже після початку повномасштабної війни — зниження активності оголошення торгів у регіонах, наближених до зони бойових дій, та відповідно зростання такої активності у західних регіонах.

На аукціонах воєнного часу топ-5 областей за середньою ціною за гектар такі: Вінницька — 12 538 грн/га, Полтавська — 11 949 грн/га, Чернівецька — 11 146 грн/га, Тернопільська — 11 037 грн/га, Кіровоградська — 10 229 грн/га.

За два роки роботи земельні торги оголошували 1.4 тис. організаторів по всій Україні, серед яких селищні та міські ради, приватні землевласники, приватні виконавці, що реалізовують арештовані землі тощо. За цей час право орендувати або придбати землю позмагалися вже майже 10 тис. учасників. В середньому на кожен земельний аукціон в системі приходять змагатися 3 учасники, в результаті чого ціна зростає у понад 1.7 рази.  

За даними публічного модуля аналітики land-bi.prozorro.sale, найбільше доходу з оренди державних та комунальних сільськогосподарських земель отримали організатори у Полтавській області — 24.5 млн грн на рік. На другому та третьому місцях — Одеська та Кіровоградська області: 21.8 млн грн. та 13.3 млн грн. на рік відповідно. 

Нагадаємо, електронні аукціони з оренди та продажу земель у системі Прозорро.Продажі запустили в Україні у жовтні 2021 року. Торги з оренди с/г землі державної та комунальної власності не проводилися із 24 березня 2022 року, допоки їх не відновили після набрання чинності Закону 19 листопада 2022 року. Попри паузу в проведення торгів з оренди с/г ділянок, в системі Прозорро.Продажі продовжували реалізовувались лише землі не с/г призначення державної та комунальної форми власності та ділянки приватних землевласників. 

Ще фото
Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР