Як і коли посіяти сорго, щоб отримати хорошу врожайність

2025-04-30 10:52:24 1298
Як і коли посіяти сорго, щоб отримати хорошу врожайність

АгроПравда поцікавилася ефективною технологією вирощування однієї із найбільш перспективних сільгоспкультур в Україні.

Впродовж останніх років сорго перетворюється на одну із найцікавіших культур для вирощування у зоні Степу та Лісостепу. Для цього є три головні причини.

По-перше, для формування певного рівня врожайності сорго потребує на третину менше вологи, аніж кукурудза. А це справді важливо, беручи до уваги, ситуацію із опадами на більшій частині території України.

По-друге, сорго можна сіяти і отримувати непогану врожайність на відносно бідному агрофоні, здійснюючи мінімальні капіталовкладення. Звісно, це не означає, що тут не потрібно міндобрив і препаратів взагалі, проте витрати дійсно будуть меншими.

По-третє, і це, ймовірно, головне – зростає внутрішній ринок споживання сорго, котре використовується на харчові і кормові потреби, а також для виробництва спирту. Тобто, продати врожай цієї культури вже набагато легше, причому можна отримати непогану ціну.

Втім, не варто ставитися до сорго, як до «бур’яну», який, як і де не кинь – все одно виживе і виросте. В технології вирощування цієї культури існують певні реперні точки, котрі у жодному разі не варто ігнорувати.

Так, протипоказаною є занадто рання сівба сорго, оскільки це доволі теплолюбна культура. Тому класти насіння у землю краще не раніше, аніж у першій декаді травня, аби не потрапити під приморозки.

При цьому сорго дуже добре реагує на широкі міжряддя – від 45 сантиметрів і до 70. Це дає змогу краще розподілити вологу і забезпечити більшу площу живлення для рослин.

Величезне значення має і вибір гібриду сорго. На сьогоднішній день на ринку присутні як супервитривалі гібриди, спроможні дати врожай ледь не у пустелі, так і високоінтенсивні гібриди.

Ми б радили у перший сезон вирощування спробувати посіяти декілька різних гібридів на невеликій площі. І обов’язково серед них – ІМІ-гібриди сорго, технологія догляду за якими забезпечує гарантований контроль бур’янів. До того ж, такі гібриди мають додаткову стійкість до різних стресів.

Теоретично, за класичної технології вирощування сорго можна обійтися внесенням грунтового гербіциду, але звісно ж, слід тримати під рукою і страховий препарат. Їх сьогодні на ринку вже достатньо, тому знайти недорогий якісний гербіцид для сорго цілком реально.

Щодо мінерального живлення, то сорго є дуже близьким у цьому плані до кукурудзи. Тому обов’язково слід внести на старті певну норму азотних добрив, хоча б 30-50 кг д.р. І також вкрай бажано – фосфорні добрива для кращого розвитку кореневої системи.

Листові обробки сорго передбачають внесення препаратів, що містять цинк (так само, як і на кукурудзі). Не зайвим буде і внесення сірки, заліза та марганцю.

Також ця культура дуже добре реагує на різноманітні біологічні стимулятори – на основі амінокислот, витяжки із водоростей тощо. Це відносно недорогий агрозахід, проте він може за своєчасного і грамотного застосування суттєво покращити стійкість рослин до стресів.

Цікавий нюанс – рослини сорго дуже добре реагують на обробку насіння різними інокулянтами, мікоризою, фосформобілізуючими бактеріями тощо. Такі підходи дійсно працюють на цій культурі і можуть додати не один, і не два центнери врожайності.

Так само варто не пошкодувати бодай один раз запустити у посіви сорго міжрядний культиватор.

Це дасть змогу знищити бур’яни у міжряддях, розпушити грунт, і ще й «приорати» хоча б мінімальну дозу азотних добрив на кшталт аміачної селітри чи карбаміду. Сорго дуже любить додаткові внесення азоту у пізніших фазах розвитку, реагуючи на це підвищенням врожайності.

За нашими даними, правильно обраний гібрид сорго, вирощений за грамотною ощадливою технологією і за нормальних умов вегетації, може забезпечити врожайність на рівні від 7 до 9 т/га, а часом – і більше. При цьому витрати на гектар будуть принаймні удвічі нижчими, аніж у кукурудзи.

Якщо ж рік видасться катастрофічно посушливим, то врожайність сорго буде вищою у порівнянні із кукурудзою, і ця культура, як мінімум, не дасть загнати господарство «у мінус». Втім, кожен конкретний випадок є індивідуальним, тому усе потрібно рахувати окремо.

АгроПравда і надалі буде вас знайомити із технологіями вирощування сільгоспкультур, які вирощуються в Україні.

 

 

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Поиск техники и химикатов Поиск

  • Мотоблоки
  • Трактори
  • Комбайни
  • Транспорт
  • Для ґрунту
  • Збирання
  • Уборочная
  • Навантаж.
  • Добрива та полив
  • Причепи
  • Мототехніка
  • Добрива
  • ЗЗР