Як Україна буде розміновуватися. Огляд цивільних машин для розмінування

2024-02-23 17:00:42 1385
Як Україна буде розміновуватися. Огляд цивільних машин для розмінування

Минулої весни ми робили огляд техніки для розмінування. З тих пір парк міношукачів різних типів поповнився і ДСНС вдалось очистити значну площу українських земель. За допомогою яких машин зараз вдається очищати нашу територію від вибухівки і скільки і яких машин ще потребує Україна?

«На оснащенні піротехнічних підрозділів ДСНС наразі знаходяться 19 машин механізованого розмінування, які виконують завдання на найбільш пріоритетних напрямках. Зокрема, це завдання, пов’язані з відновленням ліній електропередач на деокупованих територіях. Машинами обстежено понад 400 га території – невелика цифра, але машини використовуються виключно з початку 2023 року», – зазначив заступник директора Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС України Олег Бондарь.

За його словами, ці машини було отримано від урядів Канади, Швейцарії, Естонії та Фонду Говарда Баффета та United24. Найближчим часом ДСНС очікує на постачання ще 18 машин. Водночас загальна потреба становить 41 одиницю такої техніки. «Збільшення чисельності машин – це суттєве пришвидшення темпів розмінування, забезпечення безпеки роботи наших піротехніків», – наголосив заступник директора Департаменту.

Олег Бондарь також проінформував, що для розвідки територій, у тому числі й акваторій, та знешкодження найбільш небезпечних виявлених мін і боєприпасів сапери ДСНС використовують сухопутні, надводні й підводні роботизовані комплекси, надані міжнародними партнерами. Також з метою обстеження територій застосовуються різноманітні дрони. Крім того, для проведення гуманітарного розмінування, наприклад, на Харківщині залучаються мінно-пошукові собаки.

У той же час Олег Бондарь підкреслив, що Україна налагоджує і власне виробництво необхідної для розмінування техніки, тривають процеси її сертифікації. Перші зразки таких машин вже передані в підрозділи ДСНС. З якою технікою наразі доводиться мати справу саперам з ДСНС? AUTO-Consulting підготував докладний огляд.

Hydrema MCV 910 – це броньована машина розмінування, розроблена датською компанією Hydrema. Вона використовується для розмінування мінних полів, а також для розчищення завалів та інших перешкод. Машина оснащена цепним фрезерним тралом, який обертається з високою швидкістю, підриваючи міни. MCV 910 також має V-подібний корпус, який допомагає захистити екіпаж від вибухів.

MCV 910 використовується збройними силами та поліцейськими підрозділами по всьому світу. Вона зарекомендувала себе як ефективна та безпечна машина для розмінування.

Маса: 18,5 тонн

Швидкість розмінування:

До 4 км/год на твердих ґрунтах

До 2 км/год на м'яких ґрунтах

Ціна: біля 2,5 мільйона євро

Ширина тралення: 3,5 м

Глибина тралення: до 30 см

Двигун: Cummins QSB6.7, 205 к.с.

Трансмісія: Автоматична, 6-ступінчаста

Екіпаж: 2 особи

Особливості:

● Цепний фрезерний трал з 72 ланцюгами

● V-подібний корпус для кращого захисту екіпажу

● Система дистанційного керування

Бронирування STANAG 4569 Level 2

В 2023 році у Лондоні підписали два знакових меморандуми про організацію виробництва в Україні сучасної техніки для розмінування. Компанія «Пожмашина» на своїх потужностях у співпраці зі світовим лідером в розмінувальних машинах, данською Hydrema, розпочала випуск моделі MCV 910. А підприємство «А3ТЕХ-Україна» домовилось про виробництво обладнання за технологіями хорватської ДОК-ІНГ», – повідомив Дмитро Кисилевський, заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку.

Bozena-5 – це легка та маневрена машина розмінування, яка може використовуватися в різних умовах, розроблена словацькою компанією Way Industries. Вона оснащена фрезерним тралом, який обертається з високою швидкістю, підриваючи міни. Bozena-5 також має систему дистанційного керування, що дозволяє оператору залишатися на безпечній відстані від мінного поля.

Bozena-5 використовується збройними силами та поліцейськими підрозділами Словаччини, України та інших країн. Вона зарекомендувала себе як ефективна та безпечна машина розмінування.

Маса: 10 тонн

Швидкість розмінування: до 9 км/год

Ціна: приблизно 1 мільйон євро

Інші параметри:

Ширина тралення: 4 м

Глибина тралення: до 30 см

Двигун: дизельний, 170 к.с.

Трансмісія: гідростатична

Екіпаж: 1 особа (оператор)

Особливості:

● Фрезерний трал з 48 ланцюгами

● Дистанційне керування з радіусом дії до 1000 м

● Система GPS-навігації

● Бронювання кабіни оператора

Завдяки машині розмінування Bozena-5 у багатьох звільнених населених пунктах Харківщини було відновлено електропостачання. Її використовують на місцях, що потребують негайного розмінування.

В управлінні інженерних військ Командування Сил підтримки Збройних Сил України розповіли про досвід використання машини розмінування Bozena-5, яку надала для України словацька компанія.

– Ця машина рятує життя саперам, вони не йдуть першими, а фактично підбирають залишки. Вона ефективна та швидка, і якщо говорити у контексті розмінування, то вона повністю себе виправдовує, – наголосив представник Командування Сил підтримки.

Засіб розмінування дистанційно-керований, а швидкість проходження сягає 9 км/год. Комплекс супроводжує група розмінування з 5 людей, з них 2 – з металодетекторами, ще 2 збирають залишки, і командир, який контролює процес.

MV-4 та MV-10 від Південної Кореї й не лише

Йдеться про машини MV-4 та MV-10 компанії DOK-ING. Це дистанційні комплекси для розмінування території. Вони використовуються для знешкодження протитанкових, протипіхотних мін та інших боєприпасів. Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Корея передала ДСНС 10 машин механізованого розмінування MV-4 та MV-10.

Ще одна машина механізованого розмінування MV-10 від Фонду Говарда Баффета допомагає розміновувати деокуповані території Харківщини.

Одна з таких машин, а саме MV-10, наразі працює в Ізюмському районі Харківщини. Вона значно полегшує роботу піротехніків, бо здатна очищувати мінні поля різних типів: з протипіхотними і протитанковими мінами, а також знищує боєприпаси, що не розірвалися. Операторами цієї машини є сапери Миколаївського гарнізону ДСНС. Вони дуже задоволені продуктивністю і якістю її роботи.

Це найпотужніша система у своїй категорії. В основі комплексу – ланцюговий інструмент, під дією якого спрацьовують протипіхотні та протитанкові міни. Також машина має культиватор, який виконує вторинну обробку та підтримує постійну глибину рихлення. Серед додаткового обладнання є роликовий, лезовий та збиральний блоки. MV-10 експлуатується одним оператором за допомогою пульта дистанційного керування. Максимальна глибина очищення ґрунту – 60 см.

Використання машини механізованого розмінування на ділянках ЛЕП дає можливість енергетикам приступити до відновлення мережі, аби люди, які вже більше року не мають електрики, скоріше її отримали.

DOK-ING MV-4 – це дистанційно керована машина розмінування, розроблена хорватською компанією DOK-ING. Вона використовується для розмінування мінних полів, а також для розчищення завалів та інших перешкод. Вона оснащена фрезерним тралом, який обертається з високою швидкістю, підриваючи міни. DOK-ING MV-4 також має систему дистанційного керування, що дозволяє оператору залишатися на безпечній відстані від мінного поля.

Маса: 4,5 тонни

Швидкість розмінування: до 4 км/год

Ціна: приблизно 500 000 євро

Ширина тралення: 2,5 м

Глибина тралення: до 20 см

Двигун: бензиновий, 40 к.с.

Трансмісія: гідростатична

Екіпаж: 1 особа (оператор)

Особливості:

● Фрезерний трал з 36 ланцюгами

● Дистанційне керування з радіусом дії до 500 м

● Система GPS-навігації

Захист від осколків

DOK-ING MV-10 – це потужна та багатофункціональна машина розмінування, яка може використовуватися в різних умовах. Вона оснащена фрезерно-роторним тралом, який може підривати як протипіхотні, так і протитанкові міни. DOK-ING MV-10 також має систему дистанційного керування, що дозволяє оператору залишатися на безпечній відстані від мінного поля.

Маса: 13 тонн

Швидкість розмінування: до 4 км/год

Ціна: приблизно 1,5 мільйона євро

Ширина тралення: 4 м

Глибина тралення: до 60 см

Двигун: Caterpillar C-18, 766 к.с.

Трансмісія: Автоматична, 6-ступінчаста

Екіпаж: 1 особа (оператор)

Особливості:

● Фрезерно-роторний трал

● Дистанційне керування з радіусом дії до 1000 м

● Система GPS-навігації

Бронювання кабіни оператора

Armtrac 400 – це потужна та броньована машина розмінування, яка може використовуватися в різних умовах. Вона оснащена цепним фрезерним тралом, який обертається з високою швидкістю, підриваючи міни. Armtrac 400 також має V-подібний корпус, який допомагає захистити екіпаж від вибухів.

Маса: 23 тонни

Швидкість розмінування: до 7 км/год

Ціна: приблизно 2 мільйони євро

Інші параметри:

Ширина тралення: 3 м

Глибина тралення: до 55 см

Двигун: Cummins QSB6.7, 205 к.с.

Трансмісія: Автоматична, 6-ступінчаста

Екіпаж: 1 особа

Особливості:

● Цепний фрезерний трал з 72 ланцюгами

● V-подібний корпус для кращого захисту екіпажу

● Система дистанційного керування

Бронювання STANAG 4569 Level 2

GCS-200 – це багатоцільова платформа, що використовується для розмінування, розроблена швейцарською компанією Global Clearance Solutions. Вона використовується для розмінування мінних полів, а також для інших завдань, таких як розчищення завалів, викорчовування дерев та інш.

Маса: 12 тонн

Швидкість розмінування: до 4 км/год

Ціна: приблизно 2 мільйони євро

Ширина тралення: 4 м

Глибина тралення: До 30 см

Двигун: Deutz, 176 к.с.

Трансмісія: Гідростатична

Екіпаж: 1 особа (оператор)

Особливості:

● Фрезерний трал з 64 ланцюгами

● Дистанційне керування з радіусом дії до 1000 м

● Система GPS-навігації

● Бронювання кабіни оператора

Digger D-250 – це дистанційно керована машина розмінування, розроблена швейцарською компанією Digger DTR. Вона використовується для розмінування мінних полів, а також для розчищення завалів та інших перешкод. Вона оснащена фрезерним тралом, який обертається з високою швидкістю, підриваючи міни. Digger D-250 також має систему дистанційного керування, що дозволяє оператору залишатися на безпечній відстані від мінного поля.

Маса: 12 тонн

Швидкість розмінування: до 4 км/год

Ціна: приблизно 1,5 мільйона євро

Ширина тралення: 4 м

Глибина тралення: До 30 см

Двигун: John Deere, 250 к.с.

Трансмісія: Гідростатична

Екіпаж: 1 особа (оператор)

Особливості:

● Фрезерний трал з 48 ланцюгами

● Дистанційне керування з радіусом дії до 1000 м

● Система GPS-навігації

Захист від осколків

Проміжний висновок

Заступник директора Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС України Олег Бондарь акцентував, що внаслідок російської збройної агресії майже 30% площі нашої країни, тобто близько 174 тис. кв. км є потенційно небезпечними і потребують обстеження та розмінування.

Фахівцями ДСНС уже розміновано понад 13,5 тис. об’єктів і домогосподарств, 7 549 км ліній електропередач, 528 км газопроводів, 3,7 тис. км автодоріг, 602 км залізничних шляхів, 5,2 тис. га акваторій, а також більше 116 тис. с/г земель.

Нажаль, на повне розмінування усієї території України піде ще багато років після завершення війни. Сподіваємось, що кількість спеціалізованої техніки для цього збільшуватиметься і самі машини будуть все більш ефективними. А фахівці ДСНС зможуть безпечно виконувати свою роботу.

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Популярні товари

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР