Українські аграрії спростували міфи про міжрядний обробіток

2023-04-20 16:10:38 1411
Українські аграрії спростували міфи про міжрядний обробіток

Найпоширеніші міфи про застосування міжрядних культиваторів та їх спростування на досвіді українських аграріїв.

Міжрядний обробіток просапних культур впевнено повертається на поля українських господарств. По мірі розвитку сучасних агротехнологій неофіційно вважалося, що просапні культиватори – це архаїзм, і значно простіше застосовувати потужні гербіциди. Втім, слово «простіше» вже давно є недоречним у подоланні проблеми злісних бур’янів та падалиці. До того ж гербіциди не вирішують всіх проблем, наприклад, таких як ґрунтова кірка чи одночасне внесення добрив.

Реальне агровиробництво впродовж останніх років знову повертається до міжрядного обробітку і про це, зокрема, свідчить помітне зростання продажів спеціалізованих агрегатів. Понад те, вітчизняний фермер не задовольняється у даному разі витягнутим зі сховку ще радянським КРН, а вишуковує по-справжньому ефективні сучасні технічні рішення. 

Однак, заради об’єктивності відзначимо, що ефективний міжрядний обробіток кукурудзи чи соняшнику ще не набув статусу масового явища. Тривалий досвід застосування агрегатів застарілої конструкції спричинив певні побоювання щодо цього способу боротьби із бур’янами у міжряддях. Фермер нібито резонно побоюється, що невдалий підхід до справи призведе до пошкодження чи загибелі 10-15% посівів. Є і інші побоювання, про які ми детально поговоримо нижче.

І для прикладу ми візьмемо дослідження чеської компанії BEDNAR, котрі проводилися безпосередньо на базі українських господарств. BEDNAR пропонує одне із найцікавіших рішень на ринку – культиватори ROW-MASTER.

 
Просапні культиватори ROW-MASTER

ROW-MASTER випускається у двох модифікаціях — універсальна модель RN і модель RN_S для обробки посівів цукрового буряку. Більш широковживаний RN оснащений робочими органами із міжряддям від 45 до 80 см. Модель має три варіанти робочої ширини - 4,8 м, 6,4 або 9,6 м. Мінімальна потужність трактора становить від 60 до 150 к. с.

Своєю чергою модель RN_S під цукрові буряки пропонується із шириною захвату 3, 6, 9 або 12 м та міжряддями 45/50 см.

Робоча швидкість агрегата досягає 18 км/год.

Як робочі органи застосовують класичні культиваторні лапи, долота чи підгортальні лапи. Робочі стійки культиватора кріпляться до рами за допомогою паралелограма, завдяки чому агрегат ідеально копіює рельєф поля і точно дотримує встановлену робочу глибину. Паралелограмне кріплення повністю виключає поперечні рухи, спричинені нерівностями поля.

Агрегат оснащений оптичною системою керування CultiCam, яка керує агрегатом і направляє його точно по міжряддю. Таким чином, агрегат працює незалежно від траєкторії руху трактора, що унеможливлює пошкодження культурних рослин.

Комплектація CultiCam PROFESSIONAL дає змогу автоматично налаштовувати висоту та кут нахилу камери, фіксувати кілька кольорів (червоний, жовтий, синій) та їх поєднання, фіксувати висоту рослин.

Також культиватор ROW-MASTER додатково може буту оснащений бункером BEDNAR для додаткового локального підживлення добривами.

Отже, розглянемо найпоширеніші міфи щодо міжрядної культивації.

Міф 1: Низька продуктивність

Цей міф ґрунтується на вже згадуваному тривалому досвіді використання КРН, яким об’єктивно не вдається обробити понад 30-40 га за робочу зміну. Відповідно, якщо в господарстві вирощується 1000 га кукурудзи чи цукрових буряків, то нескладно порахувати, що для того, щоб пройти цю всю площу, потрібно майже місяць.

Насправді ж сучасні культиватори, такі як ROW-MASTER, забезпечують удвічі-утричі вищу продуктивність роботи, будучи спроможними працювати на швидкості до 18 км/год зберігаючи при цьому якість обробітку. І що важливо – в тому числі вночі, завдяки якісному освітленню і камері, що ефективно розрізняє основну культуру навіть вночі. Наприклад, у господарстві «Прогрес», що на Дніпропетровщині, спокійний темп обробітку 12-рядним ROW-MASTER дає змогу обробляти по 70-80 га за робочу зміну. Своєю чергою в СФГ «Шанс» (Харківщина) завдяки можливості працювати вночі, знову ж таки у неспішному режимі проходять понад 100 га за добу.

Міф 2: Ймовірність підрізання посівів

Якщо зазирнути в університетські підручники для агрономів, то можна вичитати, що міжрядна культивація фактично неминуче спричиняє пошкодження принаймні 5%, а то й 10% посівів. Неофіційно це пояснюється як складними умовами роботи, так і низькою кваліфікацією і байдужістю механізаторів. Мовляв, за траєкторією руху культиватора не дуже встежиш, а свої гектари за зміну треба зробити.  От і лягають рослинки, одна за одною…

Насправді ж така негативна картина також перетворилася на справжній архаїзм. Адже той таки ROW-MASTER оснащений системою камери із точним веденням по рядках рослин та автоматичною фіксацією забарвлення і висоти рослин. Тому камера корегує рух агрегата суворо по оптимальних безпечних лініях. Плюс спеціальні захисні диски додатково захищають ряди рослин. Відповідно, якщо якісь пошкодження культурних рослин і будуть, то на рівні десятих одного відсотка.

Власне це і підтверджує реальний досвід аграріїв. Так, керівник АФ «Прогрес» Володимир Регер згадує, що використання КРН на соняшнику у даному аспекті було справдешнім жахом. Однак, коли у господарстві з’явився ROW-MASTER проблема підрізання культурних рослин відпала сама собою. Також Володимир Регер відзначає дуже точну і коректну роботу камери.

Міф 3: Бур’янів виживає більше, аніж після гербіцидів

Працюючи із застарілими агрегатами, аграрії воліють відвести робочі органи просапного культиватора якомога далі від рядка через вже згадувані причини. Звісно, що там лишається необроблена смуга, на якій проростають бур’яни. Тому дехто вважає, що краще зайвий раз пройтися гербіцидом, тоді поле буде чистішим, а застосування культиватора не буде таким ефективним.

Насправді ж конструкція сучасних просапних культиваторів, та ще й у поєднанні із камерами, давно вже нівелює цю проблему. Робочі органи ROW-MASTER аграрії спокійно розташовують за 2 см від рядка рослин (в залежності від фази росту), які після проходу агрегата лишаються цілими та неушкодженими. Як розповідає директор ФГ «Околиця-3» (Миколаївська обл.) Олег Сатановський, якщо раніше із КРН траплялося підрізання і залишки бур’янів біля рядків, то із ROW-MASTER ця проблема цілковито відсутня завдяки чітким налаштуванням кожного робочого органа та точній роботі камери ведення по рядках. Те саме розповідає і керівник ФГ «Новосинявське» (Хмельницька обл.) Сергій Кравчук, а також інші аграрії з різних регіонів України.

Міф 4: Дві обробки гербіцидами – це швидше.

Ясна річ, що добре оброблене поле спочатку ґрунтовим, а тоді страховим гербіцидом, в ідеалі взагалі повинне залишатися чистим від смітних рослин до самого збирання врожаю. Ну, і по-своєму це набагато зручніше – двічі пройшлися обприскувачем в все.

Проте така сприятлива ситуація трапляється нечасто, бо для цього необхідна ціла низка факторів. Можна згадати і таку обов’язкову умову як наявність оптимальної кількості вологи, для того, щоб спрацював ґрунтовий гербіцид, і вдалий час та погодні умови для внесення. А ще є такий фактор як низька якість хімічних препаратів та вироблення резистентності у злісних бур’янів, та інші малоприємні для агронома речі.

І зрештою, міжрядна культивація – це не лише про боротьбу із бур’янами. Це комплексний захід, який дає змогу водночас істотно знизити кількість бур’янів на полі, забрати ґрунтову кірку, розпушити ґрунт на глибину розташування кореневої системи молодих рослин, ще й за потреби внести чи заробити в ґрунт азотні добрива. До того ж, невиправдане застосування гербіциду здатне, навпаки, зашкодити посівам, увігнувши їх у хімічний стрес. У багатьох ситуаціях доцільніше якраз пройтися просапним культиватором замість застосування дорогої хімії. Хороший страховий гербіцид – це щонайменше 40 доларів на 1 га, без врахування витрат на саме внесення. Тоді як один прохід ROW-MASTER – це 4-5 л/га пального. Додамо зарплатню механізатора – ось і всі витрати.

Так, Олег Сатановський, який очолює ФГ «Околиця-3» стверджує, що завдяки застосуванню ROW-MASTER у господарстві вдається заощаджувати 15-20% на гербіцидах. А це, беручи до уваги їх нинішню вартість та низькі ціни на зерно, є надзвичайно серйозним результатом. Своєю чергою, власник ТОВ «Галицькі аграрні традиції» Ігор Зварич стверджує, що закладав досліди із полями, де застосовувалися або тільки ROW-MASTER, або тільки гербіциди. І якраз у першому випадку були зафіксовані кращі результати. Інші наші співрозмовники запевняють, що у цьому сезоні починають поступове скорочення норм внесення гербіцидів, знову ж таки завдяки міжрядному обробітку ROW-MASTER.

Як засвідчив досвід використання просапних культиваторів ROW-MASTER українськими аграріями, наприклад в ФГ «Гвіса», оптимальним варіантом є поєднання обмежених норм гербіцидів та сучасного культиватора. Це дає змогу істотно покращити агротехнологію та оптимізувати витрати на вирощування сільгоспкультур.

Досвід використання в СФГ "ГВІСА" 12-рядкового міжрядного культиватора BEDNAR Row Master RN9600:

Ще фото
Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Популярні товари

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР