Який Україна має рівень корупції в агросекторі: результати дослідження

2023-09-20 10:00:55 893
Який Україна має рівень корупції в агросекторі: результати дослідження

Програма USAID з агарного та сільського розвитку (АГРО) спільно з дослідницькою агенцією InfoSapiens презентували результати Всеукраїнського дослідження «Рівень корупції в земельних питаннях, з якими стикалися мікро, малі та середні аграрні підприємства у 2023 році».

Це вже восьме щорічне опитування, яке проводиться за підтримки USAID з метою визначення тенденцій та рівня  корупційних проявів  у земельних питаннях.

Цього року дослідницька агенція InfoSapiens опитала понад 1000 респондентів, сільськогосподарських мікро, малих та середніх підприємств (ММСП) в усіх регіонах, що контролюються Урядом України.

Головні висновки такі:

 1. Рівень проявів корупції поступово знижується

Якщо у 2016 році, коли дослідження проводилося вперше, 64% респондентів зазначили, що стикалися з корупцією, то у  2021 таких було 24%, у 2022 – 20%, а в 2023 – 16%.

Найчастіше з корупцією у земельних відносинах стикалися ММСП у сферах м’ясомолочного виробництва (19%),  зернових, бобових та олійних (17%) та плодоовочевого виробництва (13%). Агровиробники у сфері риби та аквакультури стикалися з корупцією у земельних відносинах на тому ж рівні, що й у секторі м’ясомолочки (19%). Рідше, аніж інші, стикалися з проявами корупції ММСП таких напрямків сільськогосподарської діяльності як виготовлення кондитерської продукції (7%) та птахівництво і яйця птиці (4%). 

При тому в усіх сферах, крім виробництва кондитерської та крафтової продукції, рівень корупційних проявів третій рік підряд йде на спад. Водночас, кількість опитаних у сферах риби та аквакультури, виготовлення кондитерської та крафтової продукції, птахівництва і яєць птиці є замалою для надійного порівняння з іншими сферами виробництва.  

 1. Суб'єктивність сприйняття

Понад половина опитаних ММСП (59%) вважають, що корупція у земельних відносинах всеохоплююча або досить поширена. Водночас, на власному досвіді зіштовхувалися з проявами корупції  протягом року значно менше респондентів - 16%.

Із усіх пов’язаних із земельними відносинами процедур найчастіше протягом останнього року респонденти стикалися із необхідністю отримати витяг із кадастру про земельну ділянку або про її нормативно-грошову оцінку (35%), незмінно у порівнянні з 2022 роком.  А орган, який відповідає за цю роботу – Держгеокадастр - ММСП вважають найбільш корумпованим (37%). На другому місці (23%) – сільради, міські ради і ради ОТГ, на третьому - місцеві державні адміністрації (11%).  

Проте респонденти, які зіштовхувалися з проявами корупції, зазначили, що більшість таких ситуацій виникала під час звернень щодо приватизації земельних ділянок (42%) або оренди ділянок державної чи комунальної власності (38%). Ця діяльність входить до сфери відповідальності органів місцевої влади, а не Держгеокадастру.

 1. Затягування процедур у часі та створення штучних перешкод – найбільш поширені прояви корупції

Майже половина респондентів (48%) вважають створення штучних проблем і перешкод та затягування процедур у часі одним із найбільш поширених проявів корупції за останній рік. 

Іншими найпоширенішими видами корупції ММСП називають:

 • отримання неправомірної вигоди через службові повноваження та участь чиновників у бізнесі через довірених осіб (40%)
 • участь чиновників у бізнесі через родичів чи довірених осіб (40%)
 • хабарництво (35%). 
 1. Майже вдвічі зросла частка ММСП, що заявили про факти корупції

У 2022 році 8% ММСП, що стикалися з проявами корупції, заявляли про це. У 2023 таких було 15%. Водночас, серед тих, хто не заявляв у 2023 році, найбільш поширеними причинами були недовіра до влади (61%) та впевненість у тому, що від їх заяви нічого не залежить (75%).   

Програма  USAID АГРО планує проводити таке дослідження і наступного року.

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР