Які точні рішення у сучасних обприскувачах дають змогу заощаджувати препарати

2025-05-10 10:41:55 86
Які точні рішення у сучасних обприскувачах дають змогу заощаджувати препарати

АгроПравда розглянула системи інтелектуального управління форсунками, реалізовані у представлених на ринку України моделях відомих виробників обприскувачів.

Впродовж сезону на 1 гектар посівів необхідно внести ЗЗР та мікродобрив на суму від 100 до 200 доларів США. Буває і більше.

Звісна річ, що купуючи дорогі препарати кожен фермер сподівається застосувати їх зі 100-відсотковою ефективністю. А ще краще – обійтися меншими нормами, отримавши відмінний результат.

Цьому сприяють різні рішення. Це, скажімо, одночасне використання різноманітних ад’ювантів, прилипачів і пом’якшувачів води. Також багато залежить від технологічної оснащеності обприскувачів – стабілізації штанги, чіткого дотримання норми виливу тощо.

Окрему категорію становлять так звані інтелектуальні технології управління форсунками. Це може бути вибіркове обприскування культурних рослин чи бур’янів, автоматичний вибір факелу розпилу чи примусова повітряна підтримка крапель робочого розчину.

Так, вже добре відомою є технологія AmaSelect Spot від компанії Amazone, котра використовується передусім для внесення потужних гербіцидів. Обприскувач за допомогою сенсорів ідентифікує бур’яни на полі і точково вносить на них препарат, оминаючи культурні рослини.

Це дає змогу заощаджувати щонайменше 20% робочого розчину (до 50-60%) і що не менш важливо – запобігти фітотоксичному стресу на культурні рослини.

При цьому за допомогою рішення SmartSprayer вся поверхня поля під час кожного проходу машини фотографується розташованими на штанзі відеокамерами, що дає змогу зробити певні висновки щодо подальшого обробітку.

Дуже цікаве рішення пропонує і компанія John Deere. Система AutoTrac Vision розпізнає ранні сходи кукурудзи, сої або пшениці, заввишки від 10 см, а отже, може провадити цільове внесення робочого розчину.

Водночас інтелектуальна система управління форсунками ExactApply автоматично підтримує задану норму внесення, незалежно від швидкості обприскування, керуючи кожною форсункою окремо або попарно. При цьому тиск в системі не змінюється і це забезпечує бажаний розмір краплі за швидкості до 30 км/год.

Власну технологію для точного ощадливого захисту рослин SPOT SPRAYING представила і компанія Berthoud. Принцип її роботи полягає у тому, що завдяки відеокамері та чутливим сенсорам SPOT SPRAYING ідентифікує бур’ян поміж культурних рослин.

Розробникам технології вдалося розширити параметри, за якими система аналізує об’єкти в кадрі (наприклад, колір і форма), а також «навчити» її обробляти складні зображення – на високій швидкості, фрагменти рослин тощо.

Дуже добре показує себе у вітчизняних господарствах і технологія інтелектуального обприскування OSS+ від компанії Tecnoma. Французи вельми оригінально підійшли до справи, встановивши на штанзі не по одній, а відразу по чотири (!) форсунки із різними характеристиками.

Відповідно, залежно від навантаження на обприскувач, робочої швидкості, відстані до посівів тощо, система автоматично вмикає потрібно форсунку, чиї характеристики оптимально підходять під наявні умови.

Ефективно показує себе також реалізована у самохідних обприскувачах New Holland Guardian система розпилення IntelliSpray. Вона використовує імпульсні клапани, встановлені на кожному розпилювачі, котрі здійснюють індивідуальний контроль потоку.

Водночас завдяки спеціальній штанзі Spray-Аir із повітряною підтримкою, дрібнодисперсний робочий розчин примусово огортає усю рослину. Важливо, що дає змогу суттєво знизити витрату робочого розчину – менше 50 л/га під час роботи з гербіцидами і 50-100 л/га із фунгіцидами.

Ясна річ, що це все різнопланові технології, кожна з яких має в своїй основі оригінальне рішення.

Зазначимо, що сьогодні майже кожен відомий виробник обприскувачів може запропонувати або систему датчиків та камер для точкового обприскування, або інтелектуальне дозування робочого розчину чи автоматичного вибору факелу розпилу.

Загалом можна сміливо стверджувати, що окремі, доступні в Україні моделі самохідних обприскувачів за допомогою таких технологій дозволяють істотно підвищити ефективність внесення ЗЗР і - щось-таки заощадити. Принаймні, відсотків 5-10%.

У даному разі перед вибором обприскувача варто поцікавитися, чи працюють вже в Україні машини із такими розумними технологіями та поспілкуватися із їх власниками.

АгроПравда і надалі буде вас знайомити із сучасними інтелектуальними рішеннями для оптимізації процесів у рослинництві.

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Поиск техники и химикатов Поиск

  • Мотоблоки
  • Трактори
  • Комбайни
  • Транспорт
  • Для ґрунту
  • Збирання
  • Уборочная
  • Навантаж.
  • Добрива та полив
  • Причепи
  • Мототехніка
  • Добрива
  • ЗЗР