Які самохідні обприскувачі обирають українські аграрії

2025-04-17 12:17:35 393
Які самохідні обприскувачі обирають українські аграрії

АгроПравда розглянула критерії вибору самохідних обприскувачів з точки зору їх реальної експлуатації.

Сьогодні практично кожен вітчизняний фермер, який обробляє понад 1000 га або вже придбав, або планує придбати самохідний обприскувач. Це зрозуміло, оскільки навіть найбюджетніша «самохідка» має, як мінімум, дві головні переваги над причіпною машиною: вищий кліренс і продуктивність роботи.

Це забезпечує можливість внести усі препарати вчасно у ключових фазах розвитку рослин, а також розширює часовий діапазон захисту – внесення фунгіциду після цвітіння соняшнику, десикація високорослих культур тощо.

Ми регулярно спілкуємося із українськими фермерами, котрі мають принаймні один сезон досвіду експлуатації самохідних обприскувачів актуальних моделей. Тому вирішили зробити добірку справді об’єктивних критеріїв вибору, виходячи із їх реальних вражень.

Вартість. Доволі часто порівняння ціни моделей двох різних виробників зі співмірними характеристиками слугує  основним критерієм вибору, звісно, що на користь дешевшої.

Але не варто орієнтуватися на різницю у ціні 5-10 тисяч доларів США, якщо трохи дорожчий обприскувач отримав набагато кращі відгуки від інших фермерів. Таку суму по-справжньому якісна машина «відіб’є» своєму власникові буквально за тиждень інтенсивної експлуатації – на рівномірності внесення робочого розчину, продуктивності тощо.

Та водночас висока ціна далеко не завжди означає, що така модель гарантовано краща, аніж дешевша. Тому слід орієнтуватися на реальний досвід експлуатації обприскувача у інших господарствах.

Кліренс. Мати у господарстві обприскувач із кліренсом під 2 метри – це чудово, адже ви матимете змогу будь-якої миті провести десикацію соняшнику і кукурудзи, або ж терміново внести якийсь захисний препарат на посівах, висотою понад 180 см.

Однак якщо наявна технологія не передбачає таких заходів, то орієнтуватися на кліренс не варто. Достатньо буде і дешевшої моделі із висотою 160-170 см. Натомість частина наших співрозмовників щиро хвалить самохідні обприскувачі зі змінним кліренсом, котрі забезпечують реальну практичність використання.

Економічність. Здавалося б, для самохідного обприскувача витрата пального – це не головне, адже це не трактор із плугом. Тим не менш, якщо машина проходить по 20 тисяч гектарів за сезон, то різниця поміж 0,8-0,9 л/га і 1,5-1,8 л/га таки є.

Машина із нижчими паливними апетитами дає змогу заощадити своєму власникові у такому разі щонайменше 10 тонн пального за один рік. А це вже доволі серйозні гроші.

Якість внесення робочого розчину.  Ось на цей момент якраз слід звертати першочергову увагу, адже на 1 гектар посівів український фермер купує і вносить ЗЗР на суму від 100 до 200 доларів США, а іноді – і більше.

Тому реальна стабілізація штанги, захист від різних коливань, дотримання норми виливу і рівномірність внесення, компенсація знесення крапель – це саме ті моменти, котрі перед придбанням машини потрібно сто разів перевірити. І детально про це розпитати тих фермерів, котрі вже використовували цю модель.

Арифметика тут дуже проста і вражаюча: проблеми із якістю внесення можуть знизити ефективність дії препаратів в середньому відсотків на 25-30, а іноді і на всі 50. Тобто, як мінімум, чверть грошей, витрачених на придбання ЗЗР і мікродобрив, можуть бути викинуті на вітер…

І це ми ще не говоримо про втрати від того, що культурні рослини недоотримали фунгіциди і стимулятори, бур’яни не були знищені вщент страховим гербіцидом, а шкідники – інсектицидом. Звісно, що і врожай тоді буде відповідним.

Точні рішення. Дуже цікавий момент, оскільки кожен продавець самохідних обприскувачів обов’язково прагне продати клієнту машину у максимально повній комплектації – із по форсунковим відключенням, точною навігацією, розумними системами розпилення тощо.

І насправді далеко не всі їх використовують. Нещодавно ми спілкувалися із фермером, котрий придбав дорогу німецьку «самоходку», але практично не зачіпає багатий функціонал точних рішень, наявний у машині. Причина проста – обприскувач і так працює бездоганно, навіщо там ще щось вдосконалювати.

Такий підхід є цілком робочим, але все ж таки зазначимо, що рано чи пізно усі господарства, котрі інтенсифікують свою технологію вирощування, починають застосовувати елементи точного землеробства. Тому навіть якщо зараз це не актуально, краще все ж таки обирати новий обприскувач, оснащений для роботи за точним землеробством. Згодом знадобиться!

Сервіс. Ну, і нарешті надзвичайно важливо правильно обрати не лише модель, але й продавця, оскільки фразу про те, що першу машину продає виробник, а усі інші – сервіс, вигадали таки розумні люди!

Самохідний обприскувач – одна із найскладніших в обслуговуванні та технологічній підтримці машин, і далеко не кожний продавець має змогу забезпечити 100-відсоткову якість підтримки клієнта. Але такі компанії є і їх в Україні доволі багато.

АгроПравда і надалі розповідатиме про об’єктивні критерії вибору різних типів сучасних сільгоспмашин.

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Поиск техники и химикатов Поиск

  • Мотоблоки
  • Трактори
  • Комбайни
  • Транспорт
  • Для ґрунту
  • Збирання
  • Уборочная
  • Навантаж.
  • Добрива та полив
  • Причепи
  • Мототехніка
  • Добрива
  • ЗЗР