Який основний обробіток обрати українському аграрію в нинішніх умовах

2023-08-17 13:00:21 1418
Який основний обробіток обрати українському аграрію в нинішніх умовах

Недостатня, так само як і надмірна кількість опадів є чи ненайголовнішою проблемою з вирощування сільськогосподарських культур.

На перший погляд, нібито одна проблема, але її вирішення потребує кардинально різних підходів, різного набору інструментів тощо. Та практика доводить, що все набагато простіше і використання лише одного інструменту дає змогу ефективно поборотися з цією «двоголовою» проблемою.

Використання плугів – позитивні та негативні наслідки.

Головне завдання основного обробітку ґрунту — це створення оптимальних умов для висівання, росту та розвитку кореневої системи вирощуваних культур. Ще донедавна головними знаряддями для цього були плуги. Їхнє застосування дає змогу отримувати якісні, дружні та рівномірні сходи висіяних культур. Адже за належного, рівномірного вологозабезпечення впродовж року оброблений шар ґрунту «працює» дуже ефективно — він здатний швидко поглинати вологу і віддавати її кореням рослин за їхньої потреби. Процеси розкладання рослинних решток, дія мінеральних добрив, повітряний обмін за таких умов також на придатному для рослин рівні. Проте систематичне виконання такої технологічної операції має й свої негативні наслідки, особливо в умовах сьогодення, коли через високу вартість пального дуже часто доводиться обмежувати глибину обробітку, тим самим зменшуючи оброблений шар ґрунту, який уже не так ефективно накопичує та віддає вологу. Плужна підошва також зміщується до поверхні поля. Відповідно, позитивного ефекту від оранки побачити із року в рік стає все важче: у посушливі роки оброблений шар ґрунту швидко пересихає, а в роки надмірного зволоження на полях стоять «озера» або ж, у разі розташування полів на схилах, оброблений шар ґрунту просто змивається. Все це є наслідком недостатньої глибини обробленого шару ґрунту. Адже через плужну підошву волога не може проникати до глибших горизонтів і виконувати «поставлені» перед нею завдання.

Не слід забувати й про роботу аеробних і анаеробних бактерій, які беруть активну участь у розкладанні рослинних решток. Щоразу перевертаючи плугами пласт ґрунту, ми руйнуємо їхні «будинки» і вбиваємо їх (адже вони потрапляють у середовище, не властиве для їхнього існування). Тому їхні відтворення й розвиток розпочинаються з «нуля», коли щоразу ми перевертаємо шар ґрунту. Багатьом із нас захочеться працювати, якщо постійно слід боротися за своє існування або ж час від часу відбудовувати свій будинок?!

Сучасні глибокорозпушувачі — це універсальні машини для основного обробітку ґрунту. Їхнє використання дає змогу покращити структуру ґрунту, накопичити у міжсезоння вологу, значно підвищити продуктивність роботи, та їн.

Що робить глибокорозпушувач?

Одним із доведених практикою правильних шляхів вирішення цих проблем є використання сучасних глибокорозпушувачів. Завдяки оптимально підібраним робочим органам їх робота ніяк не відрізняється від роботи плугів, але результати є у рази кращі! По-перше, ці агрегати не загортають рослинні рештки на глибину обробітку, а залишають їх на поверхні ґрунту або ж на глибині 8-10 см, де є вільний доступ повітря для розвитку мікроорганізмів, які сприяють швидкому розкладанню решток. Саме так утворюється багатий на органіку шар ґрунту з оптимальними умовами для розвитку кореневої системи рослин. Ще один важливий чинник, який сприяє кращому розвитку рослин, — це те, що в ґрунті лишається чимало живих мікроорганізмів, які не лише ліквідують патогенні організми, а й перетворюють недоступні рослинам форми мінеральних елементів на легкодоступні.

Крім того, конструкція сучасних глибокорозпушувачів дає змогу долати ущільнення (плужну підошву) на глибині до 65 см і працювати без попереднього обробітку на полях із великою кількістю пожнивних решток. Звісно, проведення обробітку на таку глибину щороку малодоцільно, але дістати і зруйнувати глибинний «асфальт» (понад 40 см) цілком можливо.

TERRALAND від BEDNAR — «один за всіх»!

Одним із найефективніших агрегатів для глибокого розпушування є TERRALAND чеської компанії BEDNAR. Цей агрегат відрізняється високою якістю та вигідною ціною, а також тим, що обробляє ґрунт навіть краще за плуг. І це доведено фермерами на різних континентах, в тому числі і численними користувачами в Україні.

Компанія виготовляє моделі глибокорозпушувачів під трактори різної потужності, цим самим забезпечуючи потреби кожного аграрія. Нині це 23 моделі агрегатів із робочою шириною від 3 до 6,4 метри, які працюють із тракторами потужністю від 150 до 620 к. с.

У лінійці компанії є класичні навісні глибокорозпушувачі:

TN-M — невеликі глибокорозпушувачі, які дають змогу обробляти ґрунт на глибину до 55 см;

TN-D — потужніші агрегати з посиленою рамою з максимальною глибиною обробітку до 65 см: на кожну стійку — два ребра жорсткості.

Використання Cutter-дисків дає змогу лише за один прохід агрегата досягти потрібної структури ґрунту для висіву

Ще одним досягненням конструкторів BEDNAR є агрегат TERRALAND TN_PROFI. Перевагою цього агрегата є те, що він доповнений двома рядами самоочисних Cutter-дисків. Завдяки цим дискам лише за один прохід агрегата досягається потрібна структура ґрунту для висіву.

Стійки Active-Mix для інтенсивного рихлення та перемішування ґрунту
Стійки Zero-Mix для рихлення ґрунту без активного перемішування

На TERRALAND TN_PROFI можливе встановлення робочих стійок двох типів: Active-Mix, що інтенсивно рихлять ґрунт та змішують рослинні рештки, а також Zero-Mix, що забезпечують зрушення ущільнених шарів та аерацію ґрунтового профілю, але без активного перемішування ґрунту.

Крайньою новинкою модельного ряду глибокорозпушувачів стала модель TERRALAND TN4000HD9. Це чотирьох метровий навісний агрегат з рамою, що складається в 3 метри при транспортуванні.

Всі глибокорозпушувачі ТERRALAND можуть бути оснащені системою для внесення сухих мінеральних добрив локально на потрібну глибину під час виконання основного обробітку ґрунту

Компанія BEDNAR постійно шукає шляхи підвищення ефективності роботи сільгосптехніки та вдосконалює наявні технічні рішення. Одним із таких рішень є використання систем для внесення сухих мінеральних добрив на потрібну глибину під час виконання основного обробітку ґрунту, невід’ємними складовими яких є причіпні бункери FERTI-CART, COMBO SYSTEM або навісні бункери FERTI-BOX. Такі комплекси дуже цікаві для агровиробників, адже їх (бункери) можна агрегатувати не лише з глибокорозпушувачами, а й з іншою ґрунтообробною технікою чи сівалками.

Завдяки локальному внесенню сухих мінеральних добрив, які точно «доставляються» в зону з найкомфортнішими для коренів рослин протягом сезону умовами з постійним зволоженням (це може бути як глибина максимального обробітку, так і спеціально визначена) аграрії отримують суттєву економію як самих добрив, так і ресурсів, необхідних для їхнього внесення. Адже внесення відбувається одночасно із основним обробітком ґрунту, що мінімізує потребу залучення спеціальної техніки для роботи з добривами.

Після проходу лущильника та TERRALAND PROFI поле було як після класичної оранки. Ріпак можна сіяти відразу!

Анатолій Овчар, ПСП «Зоря», Вінницька обл. (в обробітку 1 700 га):

 • Основний напрям діяльності нашого господарства — це рослинництво. Ключовими культурами є цукрові буряки, кукурудза, озима пшениця, соняшник, соя та ріпак.

В ефективності глибокого рихлення ми переконалися більше 12 років тому: на всіх оброблених відповідним агрегатом полях ми отримували кращий розвиток рослин, відповідно, відчутну прибавку врожайності та зменшення витрат на основний обробіток ґрунту. Декілька років поспіль ми обробляли ґрунт лише глибокорозпушувачами , хоча згодом змушені були купити плуг для обробітку площ під висівання ріпаку (культура вимагає ідеально рівної, без грудок і решток, поверхні поля).

Через деякий час я мав змогу спостерігати за роботою глибокорозпушувача TERRALAND від компанії BEDNAR (це була машина із додатковою секцією хвилястих дисків позаду, TERRALAND TN_PROFI), і тоді я зрозумів, що це саме, те що нам потрібно. Адже якість роботи агрегату, навіть без попереднього обробітку ґрунту, наприклад дисковими лущильниками, була на дуже високому рівні. Але після проходу лущильників та Terraland’ів поле було як після класичної оранки. Ріпак можна сіяти відразу!

Тому практично без роздумів ми придбали глибокорозпушувач TERRALAND TN 4000 D9R Profi, який сьогодні є ключовим агрегатом для основного обробітку ґрунту. Агрегатується цей красень із трактором John Deere 335, номінальна потужність двигуна якого становить 335 к. с. Витрата пального, навіть за глибини обробітку 35–45 см, значно менша ніж у плуга і становить 16–18 л/га. Звісно, все залежить від стану ґрунту, але більше цих показників витрат ми ніколи не отримували. За добу тандем «TERRALAND TN 4000 D9R Profi — John Deere 335», легко «робить» 40 га.

Хочу відмітити продуманість конструкції та робочих органів. Минулого року умови для виконання основного обробітку були доволі сприятливими. Тому ми жодного захисного болта на глибокорозпушувачі TERRALAND не «урвали». Хоча на глибокорозпушувачі іншого виробника оператор «замахався» їх міняти. І цей факт засвідчує надійність машини, продуману її конструкцію та високу якість виконання.

Робочі органи, двосторонні долота теж довговічні та легко замінюються. Компанія має прості та посилені долота. Ми використовуємо перші і з огляду на власний досвід можу сказати, що один їхній бік (долота можна перевертати) з легкістю обробляє 1000 га. Для збільшення ресурсу робочих органів ми наплавляємо їх так званими сормайтовими електродами, що збільшує їхній ресурс як мінімум у два рази. І це не лише на глибокорозпушувачах. Всі робочі органами ґрунтообробних агрегаті ми так само додатково наплавляємо.

Агрегат нам поставила компанія «НФМ Агро», з якою ми тісно співпрацюємо з 2008 року. Професіоналізм і кваліфікація представників компанії, з якими ми контактуємо, — на високому рівні, тож жодних проблем із поставкою, введенням в експлуатацію та сервісом у нас немає.

Застосування TERRALAND позитивно вплинуло як на врожайність, так і на економіку господарства

Леонід Торяник, керівник СТОВ «Діна», Харківська обл.(в обробітку 830 га):

 • Питанням обробітку ґрунту без обернення пласта я почав цікавитися досить давно. Але робота наявних на ринку машин мене не задовольняла. Позаминулого року я випадково побачив у роботі агрегат TERRALAND від компанії BEDNAR, якість роботи якого буквально співпадала із моїм баченням. Практично відразу було прийнято рішення щодо придбання агрегату. Сьогодні глибокорозпушувач є ключовим знаряддям для виконання основного обробітку ґрунту. І його використання позитивно вплинуло як на врожайність, так і на економіку господарства. Перше, що хочу відмітити, це те, що стан ґрунту практично відразу покращився: стало менше тріщин на поверхні, збільшилась вологопроникність і кількість живих організмів, зокрема черв’яків. Також на полях, оброблених глибокорозпушувачем, стало значно менше бур’янів, адже ми не перевертаємо ґрунт і не «піднімаємо» насіння бур’янів із глибших шарів (тобто, не створюємо їм сприятливих умов для розвитку). Таким чином наші поля поступово очищаються від бур’янів. Тож ми ґрунт й оструктурюємо, й оздоровлюємо. На мою думку, будь-який інший ґрунтообробний агрегат на таке не здатний.

Агрегатуються чотириметровий глибокорозпушувач із 330-ти сильним трактором Massey Ferguson. Витрата пального залежить від стану ґрунту, але за аналогічної із плугом глибини обробітку вона на відсотків на 60 % менше. Наприклад, минулого року ми працювали на глибину 35 см і витрата пального при цьому становила до 12–14 л/га.

Агрегат нам поставила компанія «АМАКО», з якою ми співпрацюємо вже понад 15 років. Відмінний технічний сервіс, вчасне та кваліфіковане обслуговування, просто людяне ставлення, своєчасне забезпечення запасними частинами, гнучкі умови фінансування. Що ще потрібно? Нам таке до вподоби!

Вам сподобався матеріал? Поширте серед друзів!

Популярні товари

Поиск техники и химикатов Поиск

 • Мотоблоки
 • Трактори
 • Комбайни
 • Транспорт
 • Для ґрунту
 • Збирання
 • Уборочная
 • Навантаж.
 • Добрива та полив
 • Причепи
 • Мототехніка
 • Добрива
 • ЗЗР